Aukstākā laikā elektroauto vadītāji bieži pamana, ka uzlādes ātrums ir samazinājies, šķietami norādot uz "bojājumiem" uzlādes stacijās. Tomēr biežākais iemesls šai negaidītajai pārmaiņai nav uzlādes stacijas darbības traucējumi, bet gan nepietiekami uzsildīts EV akumulators. Šeit ir daži padomi, kā samazināt pārsteigumus, uzlādējot auto aukstākā laikā.
Kā gaisa temperatūra ietekmē uzlādes ātrumu?
Uzlādes ātrumu ietekmē dažādi faktori, bet galvenie ir akumulatora uzlādes līmenis un temperatūra. Daudzi elektroauto vadītāji zina, ka, salīdzinot ar iekšdedzes automobiļiem, elektroauto uzturēšana ziemā ievērojami atšķiras. Šī parādība pat ieguvusi nosaukumu angļu valodā – cold-gate. Piemēram, Volkswagen ID.3 spēj uzlādēties ar maksimālo jaudu 175 kW, taču, kad temperatūra nokrītas līdz –15°C, uzlādes jauda var samazināties līdz pat 40 kW.
Daudzi vadītāji nezina, ka uzlādes ātrums var mainīties ne tikai tad, kad temperatūra nokrītas zem 0°C – tas var notikt arī aptuveni +10°C. Vadītāji, kuri par to nav informēti, var kļūdaini domāt, ka lēnāka uzlāde ir stacijas darbības traucējumu vai jaudas ierobežojumu rezultāts.
Lai nodrošinātu ātru uzlādi ziemas mēnešos, ir svarīgi uzturēt akumulatoru optimālā temperatūrā. Dažādiem auto modeļiem šī temperatūra svārstās robežās no 25°C līdz 50°C. Aukstākā laikā akumulatoram nepieciešama papildu sildīšana.
Akumulatora sildīšana prasa laiku un enerģiju
Uzlādējot elektroauto aukstā laikā, akumulatora uzsilšana var ilgt 20-30 minūtes un patērē papildu enerģiju. To var pamanīt uzlādes sesijas laikā, jo stacijās norādītā jauda bieži pārsniedz to, kas redzama auto paneļa ekrānā. Vairumā gadījumu stacija uzrāda lielāku jaudu, jo enerģija tiek izmantota ne tikai akumulatora uzlādei, bet arī tā sildīšanai. Šī iemesla dēļ elektroauto var patērēt vairāk elektrības, nekā norādīts akumulatora ietilpībā.
Daži elektroauto uzsāk uzlādi tikai tad, kad ir sasniegta minimālā akumulatora temperatūra, kas nozīmē, ka vadītājam uzlādes sākumu var būt nepieciešams gaidīt 10-15 minūtes.
Turklāt, jo efektīvāks akumulators, jo ilgāks laiks ir nepieciešams, lai tas uzsiltu. Šī tendence īpaši bieži novērojama elektroauto ar 800 V akumulatoriem. Tāpat arī akumulatora ķīmiskā sastāva veids ietekmē uzlādes ātrumu ziemā. Piemēram, LFP (litija dzelzs fosfāta) akumulatori ir noturīgāki, taču aukstā laikā uzlādējas lēnāk, savukārt NMC (niķeļa, mangāna, kobalta) akumulatoriem ir labāka izturība pret aukstumu.
Priekšsildīšana ietaupa laiku
Lai izvairītos no ilgas uzlādes, nodrošiniet, ka akumulators jau ir uzsildīts, pirms ierodaties stacijā. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt, ir izmantot akumulatora priekšsildīšanas funkciju. Ar šo funkciju akumulators var sasniegt optimālo temperatūru aptuveni 30 minūšu laikā, nodrošinot maksimāli ātru uzlādi pat ziemā. Ja jūsu elektroauto nav šīs funkcijas, ieteicams izmantot reģeneratīvo bremzēšanu, kas arī palīdz sildīt akumulatoru.
Noderīgi padomi ātrākai uzlādei ziemā
- Izmantojot akumulatora priekšsildīšanas funkciju, tiek patērēta papildu enerģija un jārēķinās ar mazāku attālumu, ko auto varēs veikt. Uzlādes laikā šo enerģiju nodrošina stacija, bet, izmantojot priekšsildīšanu, tā tiek patērēta no akumulatora.
- Tālos ceļojumos, akumulators parasti jāsilda tikai pirms pirmās uzlādes sesijas. Garākos braucienos, kad nepieciešamas vairākas uzlādes, akumulators starplaikā pilnībā neatdziest, tāpēc uzlāde notiek ierastajā ātrumā.
- Ļoti aukstā laikā nav ieteicams atstāt elektroauto ar mazāk nekā 20% akumulatora uzlādi. Pie -20°C vai zemākas gaisa temperatūras automobilis automātiski sāk sildīt akumulatoru, tādēļ ir svarīgi nodrošināt pietiekamu enerģiju šim procesam.
- Pirms elektroauto iegādes pārliecinieties, vai tas ir aprīkots ar priekšsildīšanas funkciju un siltumsūkni. Šīs funkcijas būtiski uzlabo braukšanas pieredzi aukstākā laikā.